PROFILAKTYKA I TERAPIA

Pacjent nigdy nie jest pozostawiony samemu sobie, konsultujemy wyniki badań z najlepszymi specjalistami

Skoliomed nowoczesne badania kręgosłupa obrazem 3D

Należy pamiętać, że badania przesiewowe dają wstęp do szerszej diagnostyki w przypadku wykrycia niepokojących objawów. Następnym krokiem jest badanie fizykalne w gabinecie fizjoterapeutycznym, a nawet wizyta u lekarza specjalisty. Ortopeda, lekarz rehabilitacji, pediatra, osteopata lub fizjoterapeuta mogą zlecić dodatkowe badania w celu uszczegółowienia wyników.

Skoliomed rekomenduje terapię według koncepcji FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz). FITS to kompleksowa diagnostyka i terapia skolioz oraz choroby Scheuermanna. Jest to jedna z najnowocześniejszych
i najskuteczniejszych na świecie metod walki z wadami postawy.

Jest jednak wiele skutecznych metod i koncepcji terapeutycznych takich jak: metoda FED, PNF w skoliozach, metoda profesor Dobosiewicz, Lehnert-Schroth i inne.

Dobór terapii jest indywidualny i zależy od charakterystyki
i zaawansowania problemu.

Należy pamiętać, że basen lub zajęcia sportowe prowadzone w grupie dają świetne wyniki profilaktyczne, ale nie mają prawa wyprowadzić z konkretnej wady u kilku pacjentów na raz, ponieważ każdy z nich jest inny, nawet jeżeli posiada podobną lub zbliżoną dysfunkcję. Jedynie indywidualnie dobrana terapia oraz praca pod okiem fizjoterapeuty i rodziców ma szanse wyprowadzić wadę pacjenta. Niezbędne jest zastosowanie niesymetrycznych ułożeń ciała na poszczególnie zaplanowanych do pracy strukturach, takich jak konkretne stawy, mięśnie i powięzie. U każdego dziecka będzie to inny program terapeutyczny, indywidualnie zaprojektowany pod wyniki funkcjonalne i obrazowe.

Skoliomed nowoczesne badania kręgosłupa obrazem 3D
Skoliomed nowoczesne badania kręgosłupa obrazem 3D

Nowoczesna rehabilitacja to połączenie doświadczenia lekarzy specjalizacji rehabilitacja medyczna, ortopedia i pediatria z profesjonalizmem i wiedzą fizjoterapeutów. Tylko w przypadku poprawnie działającej współpracy całego zespołu: dziecko, rodzic, nauczyciel, diagnosta, lekarz i fizjoterapeuta jest możliwość szybkiego wykrycia i zdiagnozowania konkretnej wady kręgosłupa oraz wdrożenie w odpowiednim czasie kompleksowej terapii. Jedynie wtedy mamy szanse na powodzenie programu i zdrowe życie naszych dzieci.